Wieści

Wyświetlono rezultaty 1-20 z 343.
Google uczciło 60. rocznicę debiutu Lema

Google uczciło 60. rocznicę debiutu Lema

23-11-2011 14:31 | Michał 'M.S.' Smętek | Komentarze: 5
Google uczciło 60. rocznicę debiutu Stanisława Lema, publikując przeróbkę swojego logo, nawiązującą do ilustracji powieści wielkiego pisarza, wykonanych przez Daniela Mroza. Animacja wyświetla się w kilkunastu krajach świata, w tym Rosji, Francji, Niemczech i Wielkiej Brytanii.
Film poświęcony książce Anioły muszą odejść

Film poświęcony książce Anioły muszą odejść

24-09-2011 21:04 | Michał 'M.S.' Smętek | Komentarze: 2
Powstał film poświęcony fenomenowi najnowszej powieści Konrada T. Lewandowskiego Anioły muszą odejść. Jego premiera odbyła się w Empiku Junior 22 września 2011. W nagraniu pojawiły się liczne animacje, zdjęcia oraz wypowiedzi osób z różnych środowisk, których połączyło uznanie dla wzmiankowanego dzieła. Jest to prawdopodobnie jedyna taka inicjatywa w swoim rodzaju. Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z nią. » więcej
Spotkanie autorskie Konrada T. Lewandowskiego

Spotkanie autorskie Konrada T. Lewandowskiego

17-09-2011 20:29 | Michał 'M.S.' Smętek | Komentarze: 0
W czwartek 22 września w Empiku Junior (Marszałkowska 116/122, Warszawa) odbędzie się spotkanie autorskie Konrada T. Lewandowskiego dotyczące jego najnowszej książki Anioły muszą odejść. Oprócz tradycyjnej dyskusji fani pisarza mogą liczyć na pokaz filmu poświęconemu powieści. Całość poprowadzi w ramach Klubu Focusa Michał Elmerych.
Pomaluj mój świat, na żółto i na niebiesko

Pomaluj mój świat, na żółto i na niebiesko

04-04-2011 20:38 | Michał 'M.S.' Smętek
"Pierwsze dwieście stron jest nudne, a ciekawie robi się dopiero po czterystu – zdecydowanie nie jest to tempo znane z Anioła Nocy. Niezłe wrażenie wywiera za to finał powieści, ale i jemu brakuje czegoś, co bardziej rzutowałoby na ogólne wrażenia płynące z lektury."

Tomasz 'Asthariel' Lisek recenzuje Czarny Pryzmat autorstwa Brenta Weeksa. Zapraszamy do lektury! » więcej
Druga tura konkursu na nazwę dla pierwszego polskiego satelity

Druga tura konkursu na nazwę dla pierwszego polskiego satelity

15-08-2010 16:05 | Michał 'M.S.' Smętek | Komentarze: 4
W przyszłym roku zostanie wysłany w kosmos pierwszy polski satelita. W tej chwili odbywa się druga tura plebiscytu na nazwę dla niej, a wśród propozycji znalazło się nazwisko słynnego pisarza Stanisława Lema. Aby oddać swój głos, wystarczy wejść tutaj.
Wyślij Lema w kosmos!

Wyślij Lema w kosmos!

11-06-2010 15:09 | Michał 'M.S.' Smętek | Komentarze: 5
W przyszłym roku w przestrzeń kosmiczną zostanie wystrzelony pierwszy polski satelita. Obecnie trwa konkurs na jego nazwę zorganizowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wśród propozycji jest nazwisko Stanisława Lema, najwybitniejszego polskiego twórcy SF. Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w plebiscycie i oddania głosu na swojego kandydata.
Czas mgieł - recenzja

Czas mgieł - recenzja

08-11-2009 20:14 | Michał 'M.S.' Smętek
"Bohaterem książki jest Nataniel, świeżo upieczony pensjonariusz »Purpurowej Magnolii«, będącej eksperymentalną kliniką psychiatryczną. W towarzystwie wiekowego, tajemniczego lasu i obłąkanych pacjentów, będzie musiał stawić czoła demonom przeszłości – swoim najgorszym i zapomnianym wspomnieniom. Dostępu do zakamarków pamięci wzbrania amnezja, jednak wraz z tajemniczymi mgłami do pensjonariuszy przybywają najstraszliwsze wspomnienia, z którymi każdy musi zmierzyć się na swój sposób."

Michał 'Thoctar' Małysa recenzuje Czas mgieł, wieńczący cykl Upiór południa Mai Lidii Kossakowskiej. Zapraszamy do lektury! » więcej
To - recenzja

To - recenzja

08-11-2009 20:03 | Michał 'M.S.' Smętek
"Jak zwykle u Kinga, wszystko rozpoczyna się na prowincji, w małym sennym amerykańskim miasteczku, jakich są tysiące. Derry różni się jednak od innych mieścin jednym szczegółem: wyjątkowo wysokim współczynnikiem brutalnych przestępstw. Eskalacja przemocy ma miejsce co dwadzieścia siedem lat, kiedy ofiarami wyjątkowo okrutnych morderstw padają dzieci. I to one są głównymi bohaterami książki."

Małgorzata 'Schleppel' Tomaszek recenzuje To Stephena Kinga. Zapraszamy do lektury! » więcej
Qchnia #4: Nie będziesz kolejnym Tolkienem! - felieton

Qchnia #4: Nie będziesz kolejnym Tolkienem! - felieton

07-11-2009 22:44 | Michał 'M.S.' Smętek
"Mam [...] komunikat dla wszystkich zapatrzonych w Mistrza adeptów pióra: nie będziecie kolejnymi Tolkienami! Przestańcie więc próbować."

Zapraszamy do lektury czwartej odsłony Qchni artystycznej! Tym razem dowiadujemy się, jak tworzyć nowe światy fantasy. Autorem tekstu jest Marcin 'malakh' Zwierzchowski. » więcej
Nekrofikcje - recenzja

Nekrofikcje - recenzja

07-11-2009 18:55 | Michał 'M.S.' Smętek
"Jak wyglądałaby Polska rządzona przez Kościół, gdyby stał się on opływającą w bogactwo potęgą, która ingeruje w najbardziej intymne ludzkie sprawy i uczucia? Czy możliwa jest egzystencja w świecie, w którym zmarli nie spoczywają w spokoju, lecz powstają z grobów i niosą zagładę, targani żądzą mordu? Taką ponurą wizję alternatywnej niedalekiej przyszłości kreśli Paweł Ciećwierz w zbiorze ośmiu opowiadań pod jakże wymownym tytułem – Nekrofikcje."

Maja 'Vanth' Białkowska recenzuje Nekrofikcje Pawła Ciećwierza. Zapraszamy do lektury! » więcej
Ratowanie świata i inne sporty ekstremalne - recenzja

Ratowanie świata i inne sporty ekstremalne - recenzja

07-11-2009 18:41 | Michał 'M.S.' Smętek
"Trzecia część jest z grubsza tak obszerna, jak dwie poprzednie, jednak wnosi do całej opowieści o wiele mniej treści. Pojawiają się rozwiązania wcześniejszych wątków, ale zostają na siłę ucięte i niedokończone - z pewnością po to, aby było o czym pisać w kolejnym tomie."

Magdalena 'Iman' Litwin recenzuje Ratowanie świata i inne sporty ekstremalne - trzecią odsłonę cyklu Maximum Ride. Zapraszamy do lektury! » więcej
Opowieści z dzikich pól - recenzja

Opowieści z dzikich pól - recenzja

01-11-2009 19:37 | Michał 'M.S.' Smętek
"Jacek Komuda cieszy się niesłabnącą popularnością. Z wykształcenia jest historykiem fascynującym się Rzeczypospolitą szlachecką. Bywa nazywany anty-Sienkiewiczem oraz pierwszą szablą polskiej literatury. Charakterystyczną cechą jego powieści jest duża dbałość o szczegóły, a także bardzo realistyczne oddanie XVII-wiecznej rzeczywistości. Odmalowuje historię bez upiększeń czy zbędnego patosu. W jego powieściach na porządku dziennym są krwawe bójki, sąsiedzkie najazdy oraz karczemne awantury."

Łukasz 'Ludmo' Dymek recenzuje Opowieści z dzikich pól - wznowienie debiutanckiej książki Jacka Komudy. Zapraszamy do lektury. » więcej
Panowie z Pitchfork - recenzja

Panowie z Pitchfork - recenzja

01-11-2009 19:32 | Michał 'M.S.' Smętek
"Na początku nie byłam nastawiona pozytywnie do powieści, ponieważ niedawno czytałam Ostatniego Nefilima, którego akcja również rozgrywała się w średniowieczu. Nie byłam nim zachwycona. Okazało się jednak, że Panowie z Pitchfork to książka zupełnie innego formatu."

Katarzyna 'Alchemist' Sałak recenzuje Panów z Pitchfork autorstwa Kamila Grucy. Zapraszamy do lektury! » więcej
Nawiedziny - recenzja

Nawiedziny - recenzja

31-10-2009 21:09 | Michał 'M.S.' Smętek
"Gdy słyszę Księga strachu, myślę: Ulica, Strzeż się gwiazd, w dymie się kryj i Adwent; Epidemie i zarazy kojarzę ze Światami Dantego, a A.D. XIII to dla mnie W odcieniach szarości. Dlatego też najnowsza antologia z Fabryki Słów doprowadziła mnie do prawdziwego zmieszania: co stanie się wizytówką tego zbioru?"

Bartosz 'Zicocu' Szczyżański recenzuje Nawiedziny - jedną z nowszych antologii Fabryki Słów. Zapraszamy do lektury! » więcej
Opowieści z meekhańskego pogranicza. Północ-Południe - druga recenzja

Opowieści z meekhańskego pogranicza. Północ-Południe - druga recenzja

31-10-2009 20:59 | Michał 'M.S.' Smętek
"Debiut Roberta Wegnera zachwyca przede wszystkim różnorodnością. Topór i skała oraz Miecz i żar różnią się tak, jak opisywane w nich góry oraz pustynia. [...] W pierwszej księdze pisarz prezentuje solidny, rzemieślniczy styl, natomiast w Mieczu i żarze język utworów jest bardzo emocjonalny i bogatszy w środki artystycznego wyrazu."

Katarzyna 'Alchemist' Sałak recenzuje Opowieści z meekhańskego pogranicza. Północ-Południe autorstwa Roberta M. Wegnera. Zapraszamy do lektury! » więcej
Qchnia artystyczna #3 -

Qchnia artystyczna #3 - "Na oko"

24-10-2009 13:51 | Michał 'M.S.' Smętek
"Zauważyłam, że w komentarzach pod felietonami Qchni artystycznej często pojawiają się prośby, mniej lub bardziej kategoryczne, o konkrety. Poniekąd jest to pokłosie rzemieślniczego etosu, który od paru lat krzewi się nie tylko na naszym fantastycznym poletku, ale przecież również w literaturze masowej. Powstają podręczniki pisania, pisarze prowadzą kursy korespondencyjne lub w formie warsztatów, rozmaite portale sieci oceniają teksty początkujących utworów i udzielają im rad."

Zapraszamy do lektury trzeciej odsłony cyklu Qchnia artystyczna. Tym razem autorką felietonu jest Anna Brzezińska. » więcej
Objawienie - recenzja

Objawienie - recenzja

24-10-2009 13:35 | Michał 'M.S.' Smętek
"W normalnym świecie nie ma miejsca dla wariatów. Wariatów, szaleńców, schizofreników – wszystkich, którzy swoim zachowaniem wyróżniają się z tłumu. Wiktor Kot walczy, żeby i on nie został zaliczony w poczet niestabilnych emocjonalnie, dla których normalni ludzie zbudowali przybytki zwane popularnie psychiatrykami. Niestety, płaczące ściany, znikające ciała oraz tajemnicze światy ukryte w wychodkach sprawiają, że sam nie jest pewny swoich zmysłów, dopóki nie doznaje objawienia…"

Łukasz 'Ludmo' Dymek recenzuje Objawienie Daniela Grepsa. Zapraszamy do lektury! » więcej
Bóg zegarów - recenzja

Bóg zegarów - recenzja

24-10-2009 13:18 | Michał 'M.S.' Smętek
"Pierwszym, co muszę zrobić, jest pochwalenie Cambpella za to, o czym zdarza się zapomnieć wielu innym autorom: wiedział, kiedy skończyć. [...] wykorzystał całkowicie potencjał, który tkwił w koncepcie cyklu, i za to mu chwała. Oby nie starał się jeszcze lać z pustego."

Bartosz 'Zicocu' Szczyżański recenzuje ostatni tom cyklu Kodeks Deepgate autorstwa Alana Campbella - Bóg zegarów. Zapraszamy do lektury! » więcej
Labirynty - recenzja przedpremierowa

Labirynty - recenzja przedpremierowa

22-10-2009 19:47 | Michał 'M.S.' Smętek
"Ze składających się na ten zbiór jedenastu odrębnych historii, reprezentujących różne odmiany fantastyki (postapokaliptyka, fantasy, hard SF, a także teksty wymykające się klasyfikacjom), wyłania się obraz dojrzałego, wyróżniającego się twórcy, którego styl i podejście do opowieści są na tyle charakterystyczne, że niemożliwe do pomylenia z prozą żadnego innego rodzimego fantasty."

Marcin 'malakh' Zwierzchowski recenzuje zbiór Labirynty autorstwa Michała Cetnarowskiego. Zapraszamy do lektury! » więcej
Dlaczego LUBIĘ fantasy - polemika

Dlaczego LUBIĘ fantasy - polemika

14-08-2009 19:25 | Michał 'M.S.' Smętek
"Korzystając więc z dobrodziejstw demokracji, odniosę się do felietonu Dlaczego nie lubię fantasy autorstwa Andrzeja Pilipiuka, który opublikowany został w sierpniowym numerze magazynu Science Fiction, Fantasy i Horror. W tekście tym bardzo mocne słowa padają pod adresem fantasy, które określane jest jako ohydny bakcyl, infekujący zdrową tkankę, czyli SF."

Zapraszamy do lektury artykułu Dlaczego LUBIĘ fantasy, będącego polemiką z tekstem Andrzej Pilipiuka, który opublikowany został w sierpniowym Science Fiction, Fantasy i Horror. Autorem tekstu jest Marcin 'malakh' Zwierzchowski. » więcej